PARALOTNIE

Sekcja Paralotniowa Aeroklubu Słupskiego

Sekcja Paralotniowa przy Aeroklubie Słupskim serdecznie zaprasza na wspólne latanie na wszystkich typach paralotniach, na klifie i w termice, z napędem i bez silnika. Chcemy latać na jak najdalsze odległości i zarażać tą piękną pasją podobnych nam zapaleńców. Latanie na paralotniach to kwintesencja latania swobodnego. Latanie to nasza pasja.

                                                                                                                              Daj się unieść i dołącz do nas!!!

Latanie w “termice” to trudna sztuka.

Film nakręcony i zmontowany przez uczestnika wyjazdu Łukasza Chowańca.

 

 

Paralotniowe Mistrzostwa Polski 2019 w Levico terme we Włoszech.

https://airtribune.com/polish2019/results

 

 

Zawody na celność lądowania październik 2018.

Nasz cel:

  • promowanie sportu paralotniowego
  • bezpieczeństwo i kultura latania
  • rozwój latania przelotowego
  • podnoszenie własnych umiejętności i wspieranie młodych stażem pilotów
  • organizacja imprez integrujących środowisko lotnicze

 

Teren Powiatu Słupskiego dzięki dużym kontrastom termicznym, braku przeszkód terenowych i aktywnych stref przestrzeni powietrznej umożliwiają wykonywanie dalekich przelotów termicznych oraz silnikowych. Ziemia Słupska, klify nadmorskie, Dolina Słupii i Kaszuby to jedne z najpiękniejszych krajobrazowo terenów Polski. Przeloty do Ustki czy Rowów z lądowaniem na plaży dostarczają niezapomnianych, wspaniałych wrażeń, zapadających w pamięć na zawsze.

W Aeroklubie Słupskim wykonujemy hole z wykorzystaniem dwubębnowej wyciągarki stacjonarnej, umożliwiającej sprawne, bezpieczne hole na wszystkie kierunki wiatru.

Istnieje również możliwość lotów jako pasażer na paralotni dwumiejscowej. Lot w tandemie dostarcza niesamowitych wrażeń bez konieczności wcześniejszego szkolenia. Wystarczy ogólna dobra sprawność fizyczna i chęci.

Dla pilotów chcących polatać w termice i na przeloty otwarte, istnieje możliwość holowania się na lotnisku w Aeroklubie Słupskim w Krępie Słupskiej. Teren powiatu słupskiego jest bardzo kontrastowy termicznie i daje możliwość wykonania dalekich przelotów w kierunkach południowych jak i w kierunku morza. Można też polatać w obrębie samego lotniska i doskonalić technikę latania na holu i w termice. Osoby nie posiadające przeszkolenia do holowania “H” mogą skorzystać ze szkolenia na to uprawnienie na miejscu.

Teren Gminy Ustka obejmuje, chyba najlepsze i najbezpieczniejsze tereny nadmorskie do latania w Polsce. Długie, szerokie i piaszczyste plaże, wspaniałe, zalesione wysokie klify, umożliwiają wielogodzinne bezpieczne loty “żaglowe” na lotniach i paralotniach. Pora roku nie ma tu większego znaczenia choć oczywiście najprzyjemniej jest latać w krótkich spodenkach i koszulce. Odpowiednie warunki występują tu od stycznia do grudnia przeciętnie kilkanaście, kilkadziesiąt dni w roku. Warunek to brak opadów, silnej mgły i odpowiedni wiatr. Gdy Bałtyk zamarza robi się “egzotycznie”:)

Latamy przy wiatrach z kierunków 270-360 stopni zwykle do wysokości 100-200 metrów nad plażę. Tandemami startujemy z klifu w Dębinie k. Rowów (widoczny na filmie) a na skrzydłach jednoosobowych z wielu miejsc od Ustki do Rowów. Widoki sięgają kilkudziesięciu kilometrów. Szczególną atrakcją jest widok na Słowiński Park Narodowy, Świętą Górę Słowińców – Rowokół (115 m n.p.m.), Wydmę Czołpińską, Jezioro Gardno, Rowy, Ustkę, zabudowania Słupska aż po wiatraki k. Jarosławca.

Dzięki naszym staraniom i przychylności Gminy Ustka, Lasów Państwowych i Urzędu Morskiego, na terenie startowiska w Dębinie powstaje Nadmorskie Centrum Paralotniowe Dębina. Mają zostać wybudowane drogi dojazdowe, miejsca parkingowe, zejścia na plażę i wiata z miejscem do grilowania.

Dojazd do startowiska w Dębinie – jadąc z Ustki kierujemy się na Objazdę i Rowy, w Dębinie na skrzyżowaniu skręcamy w lewo na Poddąbie i za ulicą Świerkową skręcamy w prawo i dalej udajemy się pieszo w las. Ścieżka zaprowadzi nas na startowisko nad sam brzeg Bałtyku.

Szkolenia
W Aeroklubie Słupskim można wziąć udział w szkoleniach paralotniowych do Świadectwa Kwalifikacji Pilota Paralotni PGP do wszystkich typów. Szkolenie przebiega dwuetapowo. Na I Etapie szkolenia uczeń-pilot wykonuje minimum 20 samodzielnych lotów na paralotni. Uczy się budowy i przygotowania paralotni do lotu, prawidłowego startu, lotu i lądowania w wyznaczonym miejscu. Poznaje przepisy lotnicze i inne ważne zagadnienia niezbędne do bezpiecznego latania. Na II Etapie szkolenia doskonali zdobytą technikę pilotażu i wiedzę, wykonuje min. 10 samodzielnych lotów z dodatkowymi elementami. Po pozytywnym zdaniu egzaminu wewnętrznego kandydat na pilota kierowany jest na egzamin państwowy […] i może latać samodzielnie.

Osoby chcące latać z napędem plecakowym lub na tzw. trajkach paralotniowych powinny nauczyć się najpierw latania swobodnego a następnie podejmować próby latania z silnikiem.

Szkoleniami zajmuje się instruktor Waldemar Janiszewski tel. 502761010.

Wymagania:

– ukończona conajmniej Szkoła Podstawowa

– wiek 18 lat (minimum 15 lat za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych)

– oświadczenie o stanie zdrowia umożliwiającym latanie na paralotniach lub ważne prawo jazdy (nie wymaga się lotniczych badań lekarskich)

Przed lotem należy:

  • sprawdzić aktualną sytuację Przestrzeni Powietrznej –                       https://airspace.pansa.pl/                        (kliknąć na Elementy przestrzeni/AUP bieżący, zaznaczyć AUP bieżący, suwakami zaznaczyć wysokość np. F 80 i czas operacyjny w UTC, zaznaczyć interesujące nas elementy “ruchome” np. EPR, EPD, TSA, MTR, ATZ i miasta)
  • zadzwonić do ASM3 pod nr telefonu + 48 22 574 57 33 (do 5735) i potwierdzić powyższy stan Przestrzeni Powietrznej podając rodzaj statku powietrznego, miejsce startu i promień działania
  • zadzwonić do FIS Gdańsk i zgłosić lot j.w. (+48 22 574-74-85; +48 58 340 74-85)

  • pamiętać, że na silniku nie wlatujemy w Strefę EPR-17 Słowiński Park Narodowy a także omijamy nową strefę zakazaną nad Redzikowem – “Tarcza Antyrakietowa”.
  • uważać na wzmożony ruch statków powietrznych szczególnie w rejonie większych miejscowości, poligonu wojskowego i wzdłuż plaży

 

 

Udanych lotów!

Opracował: Waldemar Janiszewski

 

Paralotniarz w locie termicznym nad Dębnicą Kaszubską.